LUT
02

Rafał Piszczek dla Medonet o trendach w e-Zdrowiu w roku 2021

Rafał Piszczek dla Medonet o trendach w e-Zdrowiu w roku 2021

Medonet dokonał przeglądu najważniejszych trendów i wyzwań w medycynie, stojących przed liderami branży zdrowotnej w bieżącym roku. W opublikowanym artykule “Najważniejsze trendy w e-Zdrowiu 2021” wypowiada się CEO Biostat Sp. z.o.o. oraz Medfile S.A. Rafał Piszczek.

 

W dokonanym przeglądzie trendów w e-Zdrowiu Medonet zapytał o przyszłość medycyny liderów branży zdrowotnej i farmaceutycznej. Komentarzy udzielili również wiceminister Zdrowia ds. Informatyzacji oraz Dyrektor Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ.

 

Projekt e-Zdrowie i prognozy na 2021 rok

 

Jak podkreślał Rafał Piszczek dla Medonet, rok 2020 był rokiem wzrostu popularności medycyny. By rozwinąć zakres usług telemedycznych ważne jest sięgnięcie po najnowsze rozwiązania technologiczne oparte o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

 

Rola sztucznej inteligencji w medycynie powinna polegać według Rafała Piszczka na tworzeniu narzędzi do zdalnej diagnostyki i monitoringu pacjenta. Ponadto, ważne jest podjęcie kroków w celu analizy zgromadzonych danych o pacjentach i schorzeniach, analizy, której będzie w przyszłości dokonywać sztuczna inteligencja.

 

“Wyobraźmy sobie sytuację, której pacjent po przekroczeniu gabinetu lekarskiego będzie miał postawioną tzw. prediagnozę przez wirtualnego lekarza - wypełnia ankietę online dotyczącą stanu zdrowia, a program na podstawie zebranych danych o pacjencie i chorobach będzie w stanie zdiagnozować wstępnie problem zdrowotny. Lekarz w dalszym ciągu pozostanie decydentem w sprawach diagnostyki, ale zostanie wyposażony w narzędzia znacznie usprawniające jego pracę” - przekonuje Rafał Piszczek na portalu Medonet.

 

Rafał Piszczek o planach na 2021 rok

 

Zarówno dla Biostat jak i dla Medfile, rok 2021 będzie rokiem pełnym nowych wyzwań.

 

Po sukcesie na rynku polskim planowane jest wyjście platformy haloDoctor na rynek zagraniczny: “W 2020 roku odnotowywaliśmy średnio około 30 tys. e-Wizyt miesięcznie. Chcemy w tym roku z naszym produktem wyjść za granicę i konkurować z globalnymi gigantami” - stwierdza Rafał Piszczek.

 

Medfile S.A. w dalszym ciągu będzie aktywnie wspierać cyfryzację polskiej służby zdrowia i promować kolejne kroki cyfryzacji - rolę sztucznej inteligencji w rozwoju usług telemedycznych. To właśnie sztuczna inteligencja zajmie się analizą danych i zdalną diagnostyką.

 

Biostat chce wykorzystać potencjał niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce, gdyż pozostaje on niewykorzystany. “Aktywnie współpracujemy przy projektach finansowanych przez Agencję Badań Medycznych. Obecnie uczestniczymy w kilkunastu niekomercyjnych badaniach klinicznych. Kierujemy się przy podejmowanych działaniach misją Agencji, która chce zbudować innowacyjny system opieki zdrowotnej, usprawniając działanie służby zdrowia” - komentuje Rafał Piszczek.

 

Niekomercyjne badania kliniczne są szansą dla pacjentów na dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Badania te dają również szansę polskim badaczom na pozyskanie środków finansowych i realizację badań w Polsce.

 

Cały raport portalu Medonet dotyczący trendów w e-Zdrowiu w 2021 roku dostępny jest tutaj.