We współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich podjęliśmy się analizy dwóch, dotychczas słabo w Polsce rozpoznanych problemów społecznych.
W pierwszym z projektów szczegółowo analizowaliśmy postawy lekarzy aktualnie specjalizujących się w dziedzinach medycyny, w których osoby o odmiennej niż heteroseksualna orientacji są w sposób szczególny narażone na dyskryminację oraz molestowanie.
Badanie pozwoliło osiągnąć cele związane z identyfikacją wśród lekarzy w trakcie specjalizacji:
Nasze drugie badanie skoncentrowało się na zjawisku przemocy w rodzinie, dotyczącym w szczególności kobiet niepełnosprawnych oraz starszych, tj. w wieku powyżej 65 roku życia.
W projekcie wzięli udział członkowie zespołów interdyscyplinarnych, prezentujący swą znajomość rozwiązań prawnych dotyczących pomocy ofiarom przemocy. Badanie składało się z dwóch następujących po sobie i komplementarnych względem siebie części, to znaczy z badania ilościowego oraz jakościowego, realizowanych kolejno w listopadzie (badanie ilościowe) oraz na przełomie listopada i grudnia 2012 roku (badanie jakościowe). Badanie miało charakter ogólnopolski.
W raporcie położyliśmy nacisk na poznanie opinii badanych na temat rozwiązań prawnych umożliwiających zapobieganie i walkę ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, a także określenie i charakterystykę zjawiska przemocy domowej.
Eksperci Biura Rzecznika Praw Obywatelskich bardzo wysoko ocenili użyteczność zaprezentowanych im wyników. Obydwa zagadnienia mają być w najbliższym czasie poddane dalszej, pogłębionej eksploracji.