SIE
24

Polacy o szczepieniach przeciw grypie i COVID-19 – Sondaż BioStatu dla portalu Wirtualna Polska

Polacy o szczepieniach przeciw grypie i COVID-19 – Sondaż BioStatu dla portalu Wirtualna Polska

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez BioStat® we współpracy z WP wynika, że zdecydowana większość Polaków obawia się nadchodzącej jesieni, która może przynieść ze sobą jednoczesne wystąpienie epidemii koronawirusa i grypy.

 

Ponad 60 procent Polaków obawia się zbliżającego się jesienno-zimowego „sezonu grypowego” - wynika z sondażu, jaki we współpracy z WP.pl przeprowadziło wśród Polaków podczas epidemii koronawirusa Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®.

 

W ramach współpracy z redakcją portalu Wirtualnej Polski realizujemy badania opinii dotyczące istotnych problemów związanych z ochroną zdrowia w Polsce. Wyniki sondaży prezentowane są w formie pogłębionych artykułów publicystycznych, komentowane są przez ekspertów i specjalistów z dziedziny medycyny i zdrowia publicznego, opatrzone wykresami z prezentacją danych.

 

W sierpniowym sondażu BioStat® zdecydowaną obawę przed sezonowym wzrostem zachorowań wyraziło 23,8% Polaków. Kolejnych 36,4% raczej obawia się grupy, podczas gdy w sumie 25,7% nie odczuwa z tego powodu lęku. Wyraźnie częściej obawy przed tegorocznym sezonem grypowym ujawniają kobiety – w sumie 67,1%, z czego 29,7% zdecydowanie. Niemal co trzeci mężczyzna twierdzi natomiast, że nie obawia się jesiennej grypy.

COVID szczepienia

 

O ile w sumie ponad połowa Polaków obawia się możliwości równoczesnego zakażenia grypą i COVID-19, to mężczyźni częściej niż kobiety deklarują, że takich obaw nie mają. Nie obawia się „superinfekcji” w sumie 35,8% panów (w tym co dziesiąty – zdecydowanie), podczas gdy pań tylko w sumie 22,5% (z czego 4,3% zdecydowanie nie obawia się). W sumie 58,4% kobiet obawia się „superinfekcji”, a tylko 46,1% mężczyzn wyraża taką obawę.

 

COVID szczepienia

 

Przeciwko grypie kiedykolwiek w przeszłości zaczepiło się czterech na dziesięciu Polaków.

 

COVID szczepienia

 

W tym roku zaszczepić się przeciwko zamierza co trzeci uczestnik ostatniego sondażu BioStat.

 

COVID szczepienia

 

Ponad połowa Polaków deklaruje zamiar zaszczepienia się przeciwko COVID-19, kiedy będzie taka możliwość.

 

COVID szczepienia

 

47,5% uczestników sondażu BioStat i WP twierdzi, ze potrafi rozróżnić grypę sezonową od COVID-19.

 

COVID szczepienia

 

Zapytani o to, które objawy wskazują na zakażenie koronawirusem, respondenci najczęściej zaznaczali wysoką gorączkę (88,7% odpowiedzi), utratę węchu i smaku (80,4%), a także osłabienie (68,4%). Wśród oznaczanych najrzadziej odpowiedzi znalazła się natomiast biegunka (16,5%), mokry kaszel (9,0%) oraz łzawienie (6,6%).

 

COVID szczepienia

 

Zapytani z kolei o wiedzę, gdzie należy zgłosić się w przypadku zachorowania na COVID-19, Polacy w pierwszej kolejności wskazywali na stacje epidemiologiczne (Sanepid – 63,4%), następnie szpitale jednoimienne (34,3%) oraz lekarzy epidemiologów lub innych specjalistów (30,1%). Najrzadziej zgłoszenia o zachorowaniu na COVID-19 kierowane byłyby na policję, do urzędu gminy lub straży miejskiej. 4% ankietowanych przyznało się do niewiedzy.

 

COVID szczepienia

 

 


Komentarz ekspercki: Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®


Rafał Piszczek

Polacy w ubiegłych latach szczepili się przeciwko grypie dosyć powściągliwie. Dane sprzed roku wskazują, że zaszczepiło się wtedy około 6 procent mieszkańców kraju. Zagrożenie epidemiczne skłania jednak do zmiany postaw. Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez CBR BioStat, już sześciu na dziesięciu Polaków obawia się nadchodzącego sezonu grypowego, a co drugi ma zamiar zaszczepić się w tym roku przeciw COVID-19. Zwraca przy tym uwagę dosyć wysoki odsetek osób - szczególnie mężczyzn – nie obawiających się sezonu jesiennych gryp z koronawirusem. Ponadto odpowiedzi dotyczące posiadanej wiedzy o objawach COVID-19 wskazują na konieczność intensywnego informowania o wynikach odkryć naukowców i zaleceniach specjalistów w tym zakresie.

 

 

Sondaż „Polacy o szczepieniach przeciw grypie i COVID-19” we współpracy z WP.pl został przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® od 15-17 sierpnia lipca 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1067 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. Od marca 2020 roku, kiedy ogłoszono pandemię koronawirusa, BioStat® prowadzi cykliczne badania, pod nazwą: „Ochrona zdrowia w czasie koronawirusa – opinie Polaków”.