WRZ
04

e-Zdrowie - wyzwania i rozwiązania. Komentarz Eksperta BioStat® w czasopiśmie naukowym.

e-Zdrowie - wyzwania i rozwiązania. Komentarz Eksperta BioStat® w czasopiśmie naukowym.

Rafał Piszczek, Ekspert z zakresu elektronicznej dokumentacji medycznej Medfile® EDM dla czasopisma naukowego „Gabinet prywatny lekarza POZ” komentuje najważniejsze rozwiązania zachodzące w polskiej służbie zdrowia. To, że cyfryzacja jest nieuchronna wiemy wszyscy. Warto odpowiednio się do tych zmian przygotować, aby uniknąć błędów wynikających z pośpiechu.

Z naszych obserwacji wynika, że gabinety często odkładają na ostatnią chwilę wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, przypomnijmy jednak najważniejsze daty:
- Od 1 stycznia 2019 r. został wprowadzony obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, o czym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, tj. w rozporządzeniu w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej,
- 1 stycznia 2020 – obowiązkowe e-Recepty,
- 1 stycznia 2021 – obowiązkowe e-Skierowania.

Nasz Ekspert w wywiadzie porusza kwestie:
- zalet z centralizacji danych i modelu Value Based Healthcare,
- skuteczności e-Skierowań, 
- monitorowania terapii dzięki e-Receptom,
- korzyściom wynikającym z korzystania z programów do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym automatyzacji procesów i telemedycyny.

Jakie są zatem główne zalety cyfryzacji służby zdrowia i czy faktycznie będą mierzalne jakościowe efekty tej transformacji?
„Centralizacja danych. To gwarantuje ich rzetelność. Polska służba zdrowia kroczy już ścieżką w kierunku modelu Value Based Healthcare, czyli modelu opieki zdrowotnej wartościowanej jakościowo. W centrum stoi pacjent i korzyści dla jego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Wszystko, co teraz się dzieje, skierowane jest na polepszenie jakości obsługi pacjentów. Usprawnienie przepływu danych, rejestry centralne, lepsza komunikacja: lekarz – pacjent - NZF – apteka. e-Recepty i e-Skierowania to rozwiązania, które nie tylko podnoszą komfort wszystkich podmiotów zaangażowanych w leczenie pacjenta, ale również dostarczają wielu jakościowych danych, takich jak pomiar skuteczności leków, konkretnej metody leczenie itd. Patrząc na plany strategiczne i wiedząc, jakie rozwiązania dostępne są na rynkach zachodnich w perspektywie kilku lat oblicze polskiej służby zdrowia zmieni się diametralnie. I to powinno cieszyć nas wszystkich” – fragment wywiadu. Cały wywiad można przeczytać w 3/2019 numerze czasopisma naukowego „Gabinet Prywatny lekarza POZ”.

 

 


 

Rafał Piszczek - Statystyk. Autor publikacji naukowo badawczych i referatów z zakresu data mining w analizach ekonomicznych i branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w komercjalizacji wiedzy naukowej w praktyce biznesowej oraz transferze wiedzy naukowej do celów biznesowych. Ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny w Medfile® EDM.

 

 

 

 

Zobacz także: Jesteś Lekarzem? W dobie pandemii bezpośredni kontakt z pacjentem został utrudniony, ale my wychodzimy temu naprzeciw. Dzięki aktywacji usług haloDoctor możesz teraz prowadzić konsultacje online i wystawiać e-Recepte, e-Skierowania przez internet, a pacjent otrzyma je natychmiastowo.