MAR
30

Testy SARS-CoV-2: darowizna BioStat dla oddziału Pediatrii

Testy SARS-CoV-2: darowizna BioStat dla oddziału Pediatrii

Testy SARS-CoV-2: darowizna BioStat dla oddziału Pediatrii 

 

W trudnym okresie epidemii koronawirusa BioStat® i haloDoctor podarował dla Oddziału Pediatrycznego WSS nr 3 w Rybniku aparat do szybkiej analizy laboratoryjnej. Analizator  FINECARE™ FIA METER PLUS służy do oznaczania CRP, prokalcytoniny i innych parametrów. Będzie można również za jego pomocą wykonywać szybkie testy immunofluorescencyjne przeznaczone do wykrywania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

BioStat® zakupił potrzebne urządzenie analityczne wraz z zestawami testów, aby lekarze mogli bezzwłocznie wykorzystać je do diagnostyki.

- Procedura oceny, czy zgłaszający się do szpitala pacjent jest zarażony wirusem, czy bakteryjnie, jest bardzo stresująca, przede wszystkim dla dzieci, ich opiekunów oraz personelu medycznego – wyjaśnia dr n.med. Katarzyna Musioł, kierownik oddziału dziecięcego WSS nr 3 w Rybniku. - Dzięki przekazanemu przez BioStat na oddział urządzeniu, szybkie testy będą wykonywane na miejscu, znacząco poprawiając jakość diagnostyki i usprawniając pracę personelu medycznego, także w zwykłym trybie funkcjonowania oddziału.

- Cieszymy się, że jako zespół badawczy możemy wspierać leczenie dzieci w sposób, który przynosi konkretne i szybkie efekty – mówi dr inż. Ewa Tkocz-Piszczek, wiceprezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®, operatora  platformy haloDoctor.pl. - Zakupiony przez BioStat® analizator pozwala na wykonywanie szerokiego wachlarza testów, a przy tym skraca czas oczekiwania na wynik do kilku minut.

Standardowe badanie analityczne np. CRP, jest dosyć skomplikowane i czasochłonne. Trzeba pobrać krew z żyły, odesłać do laboratorium i czekać na wynik. Średnio około 3 h. Nowoczesne urządzenie analityczne, które trafi na oddział, wykona podstawowy test z próbki krwi pobieranej z palca w ciągu kilkunastu sekund, a bardziej skomplikowane – w ciągu kilku minut.

- Nowoczesne technologie zmieniają oblicze medycyny, odpowiadają na ważne potrzeby pacjentów i lekarzy. Obserwujemy to zarówno na pierwszej linii, kiedy pacjenci trafiają np. do szpitala, jak również w dynamicznie rozwijającym się obszarze telemedycyny – stwierdza Rafał Piszczek, CEO MedFile S.A. - Uruchomiona właśnie platforma haloDoctor.pl łączy zdalnie pacjentów z lekarzami i upraszcza do minimum wszelkie procedury związane ze zdalnymi poradami medycznymi. ł

 

#koronavirus