Polacy niechętnie szczepią się na grypę, a głównymi powodami braku zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie sezonowej są obawa przed skutkami ubocznymi i brak wiedzy na temat szczepionek – to wnioski z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.
Badanie zrealizowaliśmy dla portalu HaloDoctor, serwisu oferującego usługi telemedyczne oraz publikacje o tematyce zdrowotnej.
Sondaż przeprowadzono od 25 do 27 października 2022 roku wśród 1000 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą CAWI i jest reprezentatywne ze względu na płeć i wiek.
Z badania wynika, że zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie wśród Polaków jest niewielkie.
Polacy nie chcą się szczepić przeciw sezonowej grypie przede wszystkim dlatego, że nie wierzą w skuteczność szczepień. Ponadto wśród odmawiających szczepienia się więcej niż co czwarty przyznaje, że nie ma wystarczającej wiedzy, a co trzeci obawia się skutków ubocznych! Tego rodzaju uzasadnienia, wyrażane tak licznie, stawiają pod znakiem zapytania jakość edukacji zdrowotnej w Polsce. Jeżeli większość Polaków nie chce się szczepić, uzasadniając to brakiem wiary i wiedzy dotyczącej szczepień, to trudno prowadzić profilaktykę w tym zakresie. Mniej szczepiących się, to oczywiście więcej zachorowań na grypę i wyższe koszty leczenia.