Prawie 1/4 Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

back Zobacz pozostałe nasze sondaże
  • Co trzeci dorosły Polak wciąż nie zarejestrował się na szczepienie.
  • 21,9% w ogóle nie zamierza się szczepić.
  • Aż 46,1% sceptyków szczepienia jako powód podaje brak wiary w skuteczność szczepionki.

 

38,8% pełnoletnich uczestników sondażu, który Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® prowadziło od 20 do 21 maja 2021 roku, przyjęło już jedną dawkę szczepionki, kolejnych 11,7% zaszczepionych było dwoma dawkami, natomiast 49,5% nie zostało jeszcze zaszczepionych.

 

szczepienia covid-19

 

Okazuje się, że tylko 15,0% osób niezaszczepionych zarejestrowało się na szczepienia, zaś 34,5% nie dokonało rejestracji w systemie Narodowego Programu Szczepień. Pozostali uczestnicy badani są już zaszczepieni co najmniej jedną dawką.

 

szczepienia covid-19

 

Ankietowani zostali zapytani w takim razie o to, czy w ogóle zamierzają się szczepić. I tu odsetek odpowiedzi negatywnych wyniósł 21,9%, podczas gdy zamiar zaszczepienia się przeciw koronawirusowi zadeklarowało jedynie co ósmy Polak. Reszta ankietowanych to osoby, które albo są już zaszczepione, albo zarejestrowały się na szczepienie.

 

szczepienia covid-19

 

Dopytaliśmy osoby, które nie chcą się szczepić o powody swojej decyzji. Najczęściej wskazywano obawy przed skutkami ubocznymi (52,5% wskazań), a także brak wiary w skuteczność szczepionki (46,1%). Przekonanie, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa – jako powód unikania szczepień wskazało 45,2% sceptyków szczepienia. Co szósty ankietowany z tej grupy nie wierzy w pandemię. Respondenci wskazywali również inne powody, niewymienione w kafeterii (18,3%).

 

szczepienia covid-19

 

Rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zapytano ponadto czy zamierzają zaszczepić swoje dzieci, kiedy będzie taka możliwość. Ponad połowa opiekunów (52,8%) zadeklarowała gotowość szczepienia, prawie jedna czwarta stwierdziła, że nie będzie szczepić młodzieży, natomiast 23,3% ankietowanych uchyliło się od odpowiedzi.

 

szczepienia covid-19

 


 

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 20 do 21 maja 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Realizacja badania:
2021.05.21

Próba badawcza:
Ogólnopolska, n = 1000

Pełna wersja raportu:
Pobierz
Wielkość pliku: 314 KB

Skontaktuj się z naszym specjalistą w celu uzyskania dostępu do pełnej wersji raportu.

Dr Monika Jaremków

Dr Monika Jaremków

Dyrektor ds. B+R
Tel.: (+48) 534 702 007
badania@biostat.com.pl

Zobacz inne

Zobacz wszystkie raporty rynkowe
Zapraszamy przedstawicieli mediów do publikacji wyników sondaży. Wszystkie sondaże opublikowane w serwisie są otwarte do dalszych publikacji (prosimy o podanie CRB BioStat jako źródła danych).
Zadzwoń do nas Napisz