64% Polaków obawia się pogorszenia stanu zdrowia z innego powodu niż COVID

back Zobacz pozostałe nasze sondaże
  • Dwie trzecie ankietowanych obawia się pogorszenia stanu zdrowia z powodów nie związanych z koronawirusem. Na początku pandemii 70% nie miało obaw.
  • Według 82% Polaków leczenie chorób podczas pandemii pogorszyło się.
  • Aż 40% Polaków ma zamiar spotkać się z bliskimi podczas świąt wielkanocnych, bez względu na obostrzenia.
  • Dwie trzecie Polaków popiera regionalizację obostrzeń pandemicznych.

 

Dwie trzecie Polaków obawia się pogorszenia swojego stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, nie związanych bezpośrednio z zakażeniem SARS-CoV-2. Obaw o stan swojego zdrowia nie zgłasza w marcu 2021 roku już tylko 36% respondentów.

W marcu 2020 roku proporcje były odwrotne. Ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia obawiało się przed rokiem 29,6% ankietowanych, zaś 70,4% takich obaw nie miało.

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® przeprowadzono od 9 do 10 marca 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej pod względem płci i wieku. CBR BioStat® monitoruje wpływ pandemii SARS-CoV-2 na życie Polaków od marca ubiegłego roku.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

Zdaniem 82,0% Polaków podczas pandemii poziom leczenia obniżył się i jest gorszy niż przed wprowadzeniem ograniczeń. Co szósty pytany o opinię uważa, że nic się nie zmieniło w tym zakresie, natomiast 3,1% ankietowanych uważa, że leczenie jest na wyższym poziomie niż rok temu.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

69% uczestników sondażu BioStat napotyka w bezpośrednich kontaktach z lekarzem na utrudnienia, które związane są ze stanem epidemicznym.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

Za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem w okresie epidemii koronawirusa 42,9% respondentów uważa wizytę w przychodni POZ lub w gabinecie lekarza. Z kolei 40,5% za najbezpieczniejszą uważa zdalną pomoc w formie porady telemedycznej. Żadne z tych rozwiązań nie podoba się 16,6% ankietowanych.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

W okresie zbliżających się świąt wielkanocnych aż 40% Polaków ma zamiar spotkać się z bliskimi bez względu na obostrzenia. 29,1% zostanie jak zwykle w domu, a kolejnych 28,8% ankietowanych deklaruje ograniczenie spotkań i wyjazdów ze względu na ograniczenia. Na wyjazdy świąteczne zdecyduje się 2,1% uczestników sondażu.

Udział w świątecznych spotkaniach - mimo ograniczeń pandemicznych – zapowiada więcej niż co druga osoba w wieku do 34 lat. Im starsi respondenci, tym bardziej skłonni są ograniczyć kontakty w okresie wielkanocnym.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

Ograniczanie obostrzeń na poziomie regionalnym w zależności od sytuacji na obszarze województw za działanie dobre uważa dwie trzecie Polaków. Im starsi ankietowani, tym poparcie dla regionalizacji obostrzeń większe.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

Partnerem badania jest serwis HaloDoctor.pl, w którym pacjenci mogą zrealizować konsultacje lekarskie online z ereceptą.

 


Komentarz ekspercki: Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®


Rafał Piszczek

Po roku pandemii Polacy boją się o swoje zdrowie. W marcu 2020 roku, kiedy liczba zakażeń koronawirusem była niższa, a ograniczenia dostępu do lekarzy mniej dotkliwe, tylko niecałe 30 procent Polaków obawiało się, że ograniczenia mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Teraz obawy o stan zdrowia, z powodów nie związanych z koronawirusem, zgłasza już dwie trzecie ankietowanych. To pokazuje ukrytą skalę problemu, z jakim zmierzyć się musi nasz system ochrony zdrowia. Z przestrzeni publicznej zniknęły inne choroby niż koronawirus, podczas gdy rośnie liczba osób niediagnozowanych, albo nie leczonych w wyniku ograniczeń pandemicznych. W najnowszym sondażu BioStat zwraca uwagę wysoki odsetek osób, które zamierzają odwiedzać bliskich podczas świat wielkanocnych. Wyraźnie częściej zamiary takie potwierdzają osoby młode, w wieku do 34 lat, czyli oczekujący dopiero w kolejce do szczepień. Z wiekiem respondentów powiązana jest także ocena regionalizacji obostrzeń. Im starsi, tym liczniej uważają za słuszne zróżnicowanie obostrzeń na poziomie województw, a zapewne również powiatów.

 


Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat® od 9 do 10 marca 2021 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Realizacja badania:
2021.03.11

Próba badawcza:
Ogólnopolska, n = 1000

Pełna wersja raportu:
Pobierz
Wielkość pliku: 399 KB

Skontaktuj się z naszym specjalistą w celu uzyskania dostępu do pełnej wersji raportu.

Dr Monika Jaremków

Dr Monika Jaremków

Dyrektor ds. Badań
Tel.: (+48) 534 702 007
badania@biostat.com.pl

Zobacz inne

Zobacz wszystkie raporty rynkowe
Zapraszamy przedstawicieli mediów do publikacji wyników sondaży. Wszystkie sondaże opublikowane w serwisie są otwarte do dalszych publikacji (prosimy o podanie CRB BioStat jako źródła danych).
Zadzwoń do nas Napisz