64% Polaków obawia się pogorszenia stanu zdrowia z innego powodu niż COVID

back Zobacz pozostałe nasze sondaże
  • Dwie trzecie ankietowanych obawia się pogorszenia stanu zdrowia z powodów nie związanych z koronawirusem. Na początku pandemii 70% nie miało obaw.
  • Według 82% Polaków leczenie chorób podczas pandemii pogorszyło się.
  • Aż 40% Polaków ma zamiar spotkać się z bliskimi podczas świąt wielkanocnych, bez względu na obostrzenia.
  • Dwie trzecie Polaków popiera regionalizację obostrzeń pandemicznych.

 

Dwie trzecie Polaków obawia się pogorszenia swojego stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, nie związanych bezpośrednio z zakażeniem SARS-CoV-2. Obaw o stan swojego zdrowia nie zgłasza w marcu 2021 roku już tylko 36% respondentów.

W marcu 2020 roku proporcje były odwrotne. Ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia obawiało się przed rokiem 29,6% ankietowanych, zaś 70,4% takich obaw nie miało.

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® przeprowadzono od 9 do 10 marca 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej pod względem płci i wieku. CBR BioStat® monitoruje wpływ pandemii SARS-CoV-2 na życie Polaków od marca ubiegłego roku.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

Zdaniem 82,0% Polaków podczas pandemii poziom leczenia obniżył się i jest gorszy niż przed wprowadzeniem ograniczeń. Co szósty pytany o opinię uważa, że nic się nie zmieniło w tym zakresie, natomiast 3,1% ankietowanych uważa, że leczenie jest na wyższym poziomie niż rok temu.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

69% uczestników sondażu BioStat napotyka w bezpośrednich kontaktach z lekarzem na utrudnienia, które związane są ze stanem epidemicznym.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

Za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem w okresie epidemii koronawirusa 42,9% respondentów uważa wizytę w przychodni POZ lub w gabinecie lekarza. Z kolei 40,5% za najbezpieczniejszą uważa zdalną pomoc w formie porady telemedycznej. Żadne z tych rozwiązań nie podoba się 16,6% ankietowanych.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

W okresie zbliżających się świąt wielkanocnych aż 40% Polaków ma zamiar spotkać się z bliskimi bez względu na obostrzenia. 29,1% zostanie jak zwykle w domu, a kolejnych 28,8% ankietowanych deklaruje ograniczenie spotkań i wyjazdów ze względu na ograniczenia. Na wyjazdy świąteczne zdecyduje się 2,1% uczestników sondażu.

Udział w świątecznych spotkaniach - mimo ograniczeń pandemicznych – zapowiada więcej niż co druga osoba w wieku do 34 lat. Im starsi respondenci, tym bardziej skłonni są ograniczyć kontakty w okresie wielkanocnym.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

Ograniczanie obostrzeń na poziomie regionalnym w zależności od sytuacji na obszarze województw za działanie dobre uważa dwie trzecie Polaków. Im starsi ankietowani, tym poparcie dla regionalizacji obostrzeń większe.

 

Polacy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia

 

 


Komentarz ekspercki: Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®


Rafał Piszczek

Po roku pandemii Polacy boją się o swoje zdrowie. W marcu 2020 roku, kiedy liczba zakażeń koronawirusem była niższa, a ograniczenia dostępu do lekarzy mniej dotkliwe, tylko niecałe 30 procent Polaków obawiało się, że ograniczenia mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Teraz obawy o stan zdrowia, z powodów nie związanych z koronawirusem, zgłasza już dwie trzecie ankietowanych. To pokazuje ukrytą skalę problemu, z jakim zmierzyć się musi nasz system ochrony zdrowia. Z przestrzeni publicznej zniknęły inne choroby niż koronawirus, podczas gdy rośnie liczba osób niediagnozowanych, albo nie leczonych w wyniku ograniczeń pandemicznych. W najnowszym sondażu BioStat zwraca uwagę wysoki odsetek osób, które zamierzają odwiedzać bliskich podczas świat wielkanocnych. Wyraźnie częściej zamiary takie potwierdzają osoby młode, w wieku do 34 lat, czyli oczekujący dopiero w kolejce do szczepień. Z wiekiem respondentów powiązana jest także ocena regionalizacji obostrzeń. Im starsi, tym liczniej uważają za słuszne zróżnicowanie obostrzeń na poziomie województw, a zapewne również powiatów.

 


Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat® od 9 do 10 marca 2021 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Realizacja badania:
2021.03.11

Próba badawcza:
Ogólnopolska, N = 1000

Pełna wersja raportu:
Pobierz
Wielkość pliku: 399 KB

Skontaktuj się z naszym specjalistą w celu uzyskania dostępu do pełnej wersji raportu.

Dr Monika Jaremków

Dr Monika Jaremków

Dyrektor ds. Badań
Tel.: (+48) 666 068 671
badania@biostat.com.pl

Zobacz inne

Zobacz wszystkie raporty rynkowe
Zapraszamy przedstawicieli mediów do publikacji wyników sondaży. Wszystkie sondaże opublikowane w serwisie są otwarte do dalszych publikacji (prosimy o podanie CRB BioStat jako źródła danych).
Zadzwoń do nas Napisz